Vánoce už nejsou svátky klidu, ale svátky konzumu. Reklamy nám neustále připomínají, abychom vytasili své kreditky, nakoupili drahé dary a dali svým milovaným najevo, jak moc nám na nich záleží. O Vánocích platí přímá úměrnost mezi láskou a luxusem. A to je rovnice, která se nedá rozporovat. Takže začnete sestavovat seznam dárků… Technologická vychytávka pro bráchu, kosmetická vychytávka pro ségru… A děti? Ty se těší na velehory dárků! Jenomže když se potom podíváte, kolik prostředků máte na kontě, dojde vám, že si můžete dovolit jen vánoční svetry ve výprodeji a sadu čajů. Tím se pochopitelně propadnete na nejnižší příčku v žebříčku citových investic. Řešení? „Kup teď, plať později!“ Kdo by odolal? Všichni dostanou skvělé dárky a první splátka bude až v lednu 2025. Z euforie vás vytrhne až ohňostroj. Na Nový rok tak vystřízlivíte nejen z vína, ale i ze své velkorysosti. Nyní vás čekají přesčasy a práce o víkendech, pravděpodobně až do příchodu prvních sněženek.
Koupí dárků na dluh, abyste nevypadali jako skrblíci, si způsobíte akorát akutní úzkost z toho, že to všechno budete splácet až do příštích Vánoc.
Vánoce v pozdním starověku nahradily původní římský svátek „neporaženého slunce“, který byl spojen se zimním slunovratem. Tuto skutečnost si připomínáme pokaždé, když se křesťanské svátky klidu promění v antické drama. Nevhodné otázky a nevyžádané komentáře příbuzných představují kolizi, která velmi rychle přechází v krizi a katastrofu. Návštěvy nemají konce a je jen otázkou času, než někdo pootevře Pandořinu skříňku, z níž unikne nějaké to temné rodinné tajemství. Ale nebojte se, pořád je naděje, že zůstanete u standardních konverzačních témat, jako je třeba vaše reprodukce: „Kdy už budeš mít dítě?“ Případně, pokud už ho máte: „A nechceš ještě jedno?“ Vánoční atmosféru spolehlivě rozproudí i tematika majetkových rozdílů: „Kolik jste dali za ten nový byt?“ Tolik závistivých pohledů jste si u štědrovečerní večeře rozhodně nepřáli. Najednou jste tématem vy a všichni se předhánějí ve vyprávění vtipných historek o vašich největších nezdarech. V antickém dramatu by vám otrávili polévku, takhle vám otrávili jenom náladu. Naštěstí k tomuto veřejnému výsměchu dochází jen jednou do roka.
Už po třetí urážce budete mít tendenci utéct, ale ty pocity viny, že těm ničemům pokazíte Vánoce, vás donutí zůstat.
Tak to je teprve pojem! Jak říct kamarádům a kolegům v práci, že místo rodinné večeře máte v plánu sledovat seriál na Netflixu? Na gauči? V pyžamu? Hmmm… Ale to vlastně nezní vůbec špatně. Strávit Vánoce přesně podle svých představ, bez připáleného cukroví, bez nucených rozhovorů s příbuznými, bez vánočních koled od rána do večera… Naprosto přijatelná varianta! Přesto je o Vánocích sociální tlak o něco silnější. Reklamy neustále vykreslují obraz rodinné pohody, takže lidé, kteří jsou single, mohou mít pocit, že selhali. Bez rodinných nebo romantických plánů prostě nesplňují společenské standardy. I tak mohou být single Vánoce veselé. Psychologové doporučují, abyste si naplánovali přesně to, co vám dělá radost. Dopřejte si horkou koupel při svíčkách, čtěte knížky, odpočívejte a klidně si objednejte sushi místo tradiční večeře. S trochou sebeironie a humoru můžete prožít své nejlepší Vánoce. A nezapomeňte, že Bridget Jonesová měla vždy velké zásoby vína.
Sociální tlak může být stresující, ale jen do doby, než za sebou zavřete dveře a dáte si digitální detox.
Instagramové feedy fungují jako virtuální výkladní skříně, ve kterých lidé vystavují svá ideální já. Vánoce se pak stávají přehlídkou dokonalých vánočních stromků, luxusních dárků a stylových domovů. Pečlivě naaranžované snímky však prezentují spíše iluzi. A jaká je realita? Ke svátečnímu stolu neusedneme, dokud si ho důkladně nenafotíme i se všemi detaily. Kapr se jí studený, protože pořízení snímku talíře při plápolajících svíčkách vyžaduje alespoň patnáctiminutovou přípravu. Přece nesmíme zklamat sledující na sociálních sítích! A hlavně musíme nasbírat co nejvíce srdíček a obdivných komentářů. Vánoce už tedy neslavíme doma, ale spíše online. Až v noci zhasnou displeje telefonů, možná si položíme otázku, jestli jsme ty zachycené momenty nezapomněli prožít.
To napětí, s jakými stromečky se předvedou ostatní, vás prostě nemůže nechat v klidu.
Really? Do práce chodíme za tmy a domů se vracíme zase za tmy. Ještěže jsou všude ta vánoční světýlka, aby nás rozjasnila. Ten největší stres však teprve přijde, a to na Nový rok, až si položíme tu prokletou otázku: Dosáhl(a) jsem všech těch ambiciózních cílů, které jsem si stanovil(a) loni na Silvestra? Spoiler: Ne. A to je skvělá příležitost stanovit si nová předsevzetí.
Aktuální číslo EDUAmagu v PDF včetně bonusů najdete zde.