Věříme, že technologické trendy a inovace do vzdělávání patří. Náš akademický tým si proto nemohl nechat ujít největší vzdělávací veletrh tohoto roku. Bett Show (British Educational Training and Technology Show), to byly tři inspirativní dny nabité nejnovějšími technologiemi a aplikacemi vyvinutými v malých startupech i globálních společnostech, jako jsou Google nebo Microsoft.
Vzdělávání budoucnosti
Bett Show je největší událostí svého druhu v Evropě. V letošním roce se veletrhu zúčastnilo více než 60 000 účastníků ze 120 zemí a své produkty a služby zde představilo více než 1 200 vystavovatelů.
Náš akademický tým – Bibiana Machátová, Soňa Šimková a Tereza Javornická – se soustředil především na trendy a technologie využitelné ve výuce jazyků. Chtěly jsme vidět, jak svět vzdělávání mění umělá inteligence, a prozkoumat výukové aplikace, které jsou právě in. Focus letošního Bettu byl jednoznačně na technologie – veletrhu vládly obrovské stánky technologických gigantů jako Microsoft, Google, Intel či Samsung.
Zatímco v minulých letech veletrhu dominovala výuka s využitím virtuální reality, tentokrát byly všudypřítomné interaktivní obrazovky, zdi i podlahy! Ty by měly podporovat především děti v tom, aby se více hýbaly. Pohyb tak může být zakomponován do výuky všech předmětů. Aniž by si šly děti házet s míčem ven, mohou trénovat svou přesnost hodu na basketbalové koše, které jsou promítány na zeď.
Využití technologií v jazykovém vzdělávání
Celým Bettem rezonovala oblast označená anglickou zkratkou STEM (science, technology, engineering and math). Výuce jazyků bylo tentokrát věnováno velmi málo prostoru.
Zklamáním pro nás byly stánky vzdělávacích velikánů – Oxfordu a Pearsonu. Naopak nás potěšily velmi praktické příspěvky od Googlu, Microsoftu, Canvy či Intelu, díky nimž jsme se dozvěděly o nových nástrojích či funkcionalitách, které můžeme hned začít využívat. Objevily jsme úžasnou společnost TextHelp, která se zaměřuje na výuku lidí s dyslexií, či výukovou aplikaci Anton, jejíž obsah hned využijeme v příměstských táborech. Nadchl nás i Soundtrap, který chceme vyzkoušet při přípravě podcastů pro T-Room (měsíčník pro studenty JCL) či EdPuzzle, s jehož pomocí zefektivníme práci s videy se studenty všech věkových kategorií.
Mnoho poskytovatelů na veletrhu nabízelo řešení pro školy (od aplikace, která kontroluje, kdo dítě do školy přivádí a kdo ho vyzvedává, přes výrobce chytrého nábytku až po poskytovatele hardwaru či softwaru pro hybridní výuku), všichni se však zaměřovali na školy (a děti) britské. Některá inspirativní řešení a nápady budeme určitě umět aplikovat při práci s našimi studenty.
Absolvovaly jsme 23 přednášek a vystoupení, prozkoumaly jsme interaktivní obrazovky a software od 7 dodavatelů, prošly jsme 9 národních pavilonů zemí, které na Bett vystavovaly, a přinesly jsme si seznam 35 výukových aplikací a technologických firem, které máme nyní v plánu prozkoumat.
Naše práce ale návštěvou veletrhu neskončila! Nové poznatky plánujeme dále sdílet přes naše senior lektory a microsite Edua Online a Edua Regions s našimi lektory. Každá z nás za ony 3 dny v Londýně nachodila více než 94 000 kroků, překvapivě jsme pak vypily dohromady pouze 19 šálků kávy.